W dniu 17 października 2013 r. odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014 Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa ze względu na udział

Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

image020

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą w  intencji studentów i pracowników Uczelni, która została odprawiona w Kościele Farnym w Ciechanowie. Główna  część uroczystości odbyła się  w nowej auli  Uczelni przy ul. Wojska Polskiego 51, której  otwarcia dokonał  Prezydent RP w towarzystwie  Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Wojewody Mazowieckiego i Prezydenta Miasta Ciechanów. Poświęcenia auli dokonał ks. profesor Michał Grzybowski. Podczas inauguracyjnego wystąpienia Jego Magnificencja Rektor PWSZ w Ciechanowie doc. dr Leszek Zygner powitał Pana Prezydenta, parlamentarzystów,  studentów i pracowników Uczelni oraz zaproszonych, licznie przybyłych gości.  W swoim przemówieniu Rektor PWSZ powiedział, że liczba młodych ludzi, którzy wybierają zawodowe szkoły wyższe, powinna mobilizować te uczelnie i ich pracowników do dalszej pracy. - Jeżeli obecnie dostrzega się coraz bardziej znaczenie wyższego szkolnictwa zawodowego, to znaczy, że decyzje o ich powołaniu 15 lat temu były słuszne - dodał. Podziękował Panu Prezydentowi  za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości.

Po wystąpieniu Rektora głos zabrał  Prezydent  RP Bronisław Komorowski.  Uczelnie wyższe w Polsce, w tym zawodowe, powinny przygotować się do wyzwań związanych z niżem demograficznym, podnosząc atrakcyjność kierunków studiów, rozwijając współpracę i konsolidując się.  Niż demograficzny będzie się pogłębiał. Trzeba zrobić wszystko, aby powstrzymać ten proces- uważa Pan Prezydent. Skutki wyjścia z kryzysu demograficznego będą widoczne dla uczelni dopiero za kilkadziesiąt lat. Jest więc okres, w którym trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i szukać optymalnych rozwiązań.  Według niego potrzebne są: budowanie przez uczelnie własnej atrakcyjności, rożne formy ich konsolidacji, tak by np. w jednym ośrodku nie powielały się kierunki studiów, a także ?front społecznego wsparcia w oparciu o ambicje lokalne i jak największe zakorzenienie w realnych potrzebach regionu?. Prezydent zauważył, że takie uczelnie jak PWSZ w Ciechanowie w o wiele większym stopniu odpowiadają na realne potrzeby rynku pracy i realne wyzwania wynikające z planów rozwoju poszczególnych regionów. - To trzeba wykorzystać za wszelką cenę - podkreślił. Wyraził przekonanie, że wysoki poziom skolaryzacji i duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych, które powstały po 1989 roku, powinny stanowić ?zastrzyk dla naszej dumy i przekonanie, że tego czasu nie zmarnowaliśmy?.

Po wystąpieniu odbyła się immatrykulacja studentów, w trakcie której  Prezydent Komorowski wręczył indeksy ośmiu wyróżnionym studentom pierwszego roku ciechanowskiej PWSZ. Najlepszym studentom  z Ciechanowa, Mławy i Gminy Ciechanów nagrody wręczyli panowie: prezydent , burmistrz i wójt. Pan Shiwan Park prezes LG Electronics przekazał nagrodę dla najlepszego studenta Elektroniki i Telekomunikacji.

Po odśpiewaniu Gaudeamus igitur, wykład inauguracyjny na temat ?Znaczenie kształcenia zawodowego ? rola Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych? wygłosił były rektor ciechanowskiej uczelni  prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa.

Po zakończeniu wykładu odbyło się spotkanie Pana Prezydenta z przybyłymi na inaugurację dwudziestoma dwoma Rektorami  Uczelni, w trakcie którego Rektorzy  PWSZ w Ciechanowie  i  Akademii Humanistycznej w Pułtusku podpisali  porozumienie w sprawie czasopisma naukowego ?Studia Mazowieckie?. Pan Prezydent RP wpisał się do ?Księgi Pamiątkowej ?. Ostatnim, bardzo ważnym  punktem pobytu były wspólne zdjęcia z  Panem Prezydentem społeczności akademickiej oraz zaproszonych gości.

Udział w uroczystości wzięli : parlamentarzyści RP,  posłowie:  Mirosław Koźlakiewicz- przewodniczący Konwentu naszej Uczelni, Julia Pitera, Andrzej Halicki, Marcin Kierwiński, senator  Jan Maria Jackowski

Ministrowie Kancelarii Prezydenta RP: Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak

Wiceministrowie : Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński i Zdrowia Aleksander Sopliński

Wojewoda Mazowiecki : Jacek Kozłowski.

Samorządowcy:  miast, gmin i powiatów z województwa mazowieckiego, a w tym Prezydent Miasta Ciechanów Waldemar Wardziński, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit.

Starostowie ? ciechanowski Sławomir Morawski, mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Rektorzy Uczelni , a w tym senator - Rektor PWSZ w Chełmie Józef  Zając, Ks. profesor  Stefan Dziekoński - Rektor  UKSW w Warszawie.

Przedstawiciele nauki,  duchowieństwa i służb mundurowych.

Przedstawiciele przedsiębiorstw, zakładów pracy oraz firm współpracujących z naszą Uczelnią.