Przedstawiciele towarzystw naukowych i kulturalnych z regionu spotkali się 22 listopada podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję „Studiów Mazowieckich” – czasopisma naukowego wydawanego przez uczelnię, przy współpracy z Ciechanowskim Towarzystwem Naukowym.

Tematem konferencji była „Rola instytucji oraz stowarzyszeń naukowych i kulturalnych w badaniu i dokumentowaniu dziedzictwa małych ojczyzn – przykład północnego Mazowsza”.

Witając uczestników spotkania, prorektor prof. dr hab. Leszek Zygner podkreślił społeczny charakter badań i publikacji regionalnych oraz zaznaczył, iż materiały z konferencji zostaną opublikowane w formie artykułów w „Studiach Mazowieckich” – czasopiśmie z ministerialnej listy czasopism punktowanych (40 pkt).

Wystąpieniem otwierającym konferencję była prelekcja dotycząca roli towarzystw naukowych w kształtowaniu społeczności ojczyzn ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego – jednego z najwybitniejszych znawców teorii regionalizmu. Profesor Skorowski podkreślał kulturotwórczą rolę wartości wyniesionych z domu rodzinnego i ze swojej małej ojczyzny oraz to, jak są one ważne z socjologicznego punktu widzenia: „Człowiekiem, który nie jest zakorzeniony, który nie wyznaje żadnych wartości, łatwo manipulować” – mówił profesor. Następnie doc. dr Aleksander Kociszewski zreferował dorobek Krajowego Ośrodka Dokumentacji Regionalnych Towarzystw Kultury, zaś Krzysztof Łukawski (w imieniu nieobecnej dr Marty Milewskiej) odczytał referat dotyczący roli Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – Filii Akademii Finansów i Biznesu VISTULA w badaniach nad dziejami północnego Mazowsza.

Po krótkiej przerwie przeznaczonej na rozmowy kuluarowe wystąpił dr Ryszard Małowiecki, przedstawiając możliwości działania stowarzyszeń lokalnych w zakresie badania i dokumentowania dziedzictwa małych ojczyzn. Następnie dr Zbigniew Ptasiewicz – redaktor naczelny czasopisma „Studia Mazowieckie” oraz prezes Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego przybliżył 55 lat społecznej działalności CTN. Z kolei działalność i dorobek Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska zaprezentowała kierująca tą jednostką Katarzyna Przybylska.

W części poświęconej komunikatom wystąpili przedstawiciele stowarzyszeń, prezentując zakres i metody działalności w ramach dokumentowania dziedzictwa w swoich regionach – m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mławskiej (dr Leszek Arent), Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe (Robert Zaborowski), Ciechanowskie Towarzystwo Naukowe (Barbara Bielasta), Stowarzyszenie Sokołówek im. T. Klonowskiego (Maria Klonowska), Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej (Eugeniusz Sadowski). Ponadto podczas konferencji stowarzyszenia oraz wydawnictwo uczelniane prezentowały na stoiskach swój dorobek publikacyjny.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Redakcja „Studiów Mazowieckich”