Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zaprosił młodych rolników z Mazowsza do udziału w 30 edycji Olimpiady Wiedzy Rolniczej, która odbyła się 12.10.2023 r. Partnerem operacji była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie.

Obraz1

Do testu przystąpiło 46 osób. Wyłoniono dziesiątkę najlepszych i w drugiej części spotkania siedmiu najwyżej ocenionych uczestników odpowiadało na pytania otwarte i rozpoznawało szkodniki roślin.

Zmagania młodych rolników oceniała Komisja w składzie: Danuta Bronowska, Monika Górzyńska, Małgorzata Najechalska, Waldemar Roman, Mariusz Sobiecki, Justyna Szydłowska. Specjaliści i doradcy MODR oraz wykładowczyni prof. Bożena Kordan z Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego w Olsztynie byli autorami pytań. Na potrzeby konkursu wybrano 42 pytania zamknięte i 28 pytań otwartych oraz 36 na potencjalne dogrywki.

Po ekscytującej drugiej części, laureatami XXX Olimpiady Wiedzy Rolniczej zostali:

1. miejsce Łukasz Olszewski – nagroda – 1600 zł
  2. miejsce Eryk Brzozowski – nagroda – 1500 zł
  3. miejsce Marcin Gutkowski – nagroda – 1400 zł
  4. miejsce Przemysław Białoskórski – nagroda – 1300 zł
  5. miejsce Mateusz Brzozowski – nagroda – 1200 zł
  6. miejsce Adam Goździewski – nagroda – 1100 zł
  7. miejsce Grzegorz Dymczyk – nagroda – 1000 zł

Oceny pierwszej czwórki najlepszych różniły się minimalnie. Młodzi rolnicy otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe.

Nagrody pieniężne i jubileuszowe statuetki sfinansowała Jednostka Regionalna KSOW Województwa Mazowieckiego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Nagrody rzeczowe otrzymali Andrzej Sobiecki, Tomasz Sikorski i Maciej Zębalski. Ufundowała je Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Dziesiątka najlepszych otrzymała także roczną prenumeratę Wsi Mazowieckiej. Wszystkich wyposażono w materiały szkoleniowe.

W ocenie młodzieży tegoroczna edycja Olimpiady była trudniejsza niż w ubiegłym roku. Było więcej pytań testowych, a tematyka odnosiła się do innowacyjnych metod ochrony roślin uprawnych, aktualnych wymagań stawianych przed rolnikami i wprowadzanych obecnie praktyk rolniczych. Obejmowała także zagadnienia dotyczące ochrony klimatu i nowatorskich narzędzi w rolnictwie. Zadanie praktyczne - rozpoznawanie szkodników upraw polowych okazało się dość trudne. Nie mniej jednak poziom wiedzy młodzieży był dobry. W rozmowach kuluarowych młodzi ludzie wspominali, że przygotowywali się do tematów wymienionych w ogłoszeniu.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wystąpienia prof. Bożeny Kordan z UWM w Olsztynie nt. nowoczesnych systemów uprawy roślin i występowania owadów pożytecznych. Podkreślali, że wykład i różne ciekawostki zwiększyły zakres ich wiedzy i kompetencji.

XXX Olimpiada Wiedzy Rolniczej okazała się udanym sprawdzianem ponadprzeciętnej wiedzy młodych rolników. Zweryfikowała dodatkowy wkład pracy uczestników w przyswojenie aktualnych zagadnień rolniczych i umożliwiła uczniom klas maturalnych zaprezentowanie pozaszkolnych zainteresowań. Sprzyjała też integracji młodzieży z mazowieckich wsi.

Finaliści pytani o plany na przyszłość wymieniali m.in. udział w kolejnej edycji olimpiady. To oznacza, że trud specjalistów i doradców MODR Oddziału Poświętne włożony w przygotowanie i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia zyskał ich uznanie.

W roli obserwatorów olimpiady wystąpili: dr inż. Robert Czaplicki – Kierownik Zakładu Rolnictwa i Iwona Szwejkowska - Kierownik Działu Rozwoju z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych I. Mościckiego w Ciechanowie, a gospodarzy reprezentowali Tomasz Skorupski - Zastępca dyrektora MODR i Jarosław Grabowski Dyrektor Oddziału Poświętne MODR.

XXX Olimpiada Wiedzy Rolniczej to już sprawdzona forma nawiązywania współpracy przez MODR oraz uczelnie z nowym pokoleniem rolników i skuteczny sposób przekazywania nowości rolniczych. Ułatwia ona realizację jednego z podstawowych zadań doradczych jakim jest transfer wiedzy przy udziale przedstawicieli wyższych uczelni rolniczych. Tegoroczna edycja to potwierdziła.

Olimpiada została dofinansowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2022-2023, na podstawie wniosku złożonego w ramach konkursu nr 7/2023, umowa nr W/UMWM-UF/UM/RW/1914/2023 z dnia 06.06.2023r. Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tekst koordynator projektu Małgorzata Najechalska
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie