11 października w Auli Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych w Mławie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. To już dwudziesta trzecia inauguracja w ciechanowsko-mławskiej uczelni.

Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i „Gaude Mater Polonia”. Otwarcia inauguracji dokonał Jego Magnificencja Rektor PANSIM dr inż. Grzegorz Koc, który powitał parlamentarzystów, samorządowców, członków Senatu Uczelni, studentów, pracowników i przyjaciół Uczelni. Minutą ciszy uczczono osoby, które w minionym roku odeszły ze społeczności akademickiej PANSIM w Ciechanowie.

Podczas wystąpienia inauguracyjnego JM Rektor podkreślił, iż tegoroczna rekrutacja była rekordowa – naukę w murach uczelni rozpocznie 800 studentów, w tym w mławskiej filii liczba chętnych do studiowania podwoiła się. W obecnym roku akademickim powstały także dwa nowe kierunki studiów magisterskich – na kierunku logistyka oraz fizjoterapia. Sukcesem uczelni jest również umieszczenie na liście ministerialnej czasopism punktowanych półrocznika naukowego „Studia Mazowieckie” z liczbą 40 punktów. Ponadto uczelniane Laboratorium Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej otrzymało akredytację na cztery lata. Wyróżnienie to jest wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj otrzymują je renomowane uczelnie politechniczne i akademickie. Na uznanie zasługuje również fakt przyznania stypendium przez Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnego młodego naukowca dr. Sławomira Gromadzkiego – kierownika Zakładu Elektroniki i Telekomunikacji Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych.

Następnie głos zabrali goście: poseł Anna Cicholska, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, senator Jan Maria Jackowski oraz Wiesława Krawczyk, która odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Senat Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie na posiedzeniu w dniu 4 października 2023 r. na mocy uchwały nr 119/VI/2023 przyznał Markowi Zalewskiemu statuetkę „Laur Uczelni”. Nagrodę laureatowi wręczyli JM Rektor dr inż. Grzegorz Koc oraz prorektor prof. dr hab. Leszek Zygner.

Kolejnym punktem uroczystości inauguracyjnych była immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów. Ślubowanie złożyli wyróżnieni studenci pierwszego roku: z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych – Bartosz Majchrzak, Malwina Moszpańska, Anna Goździewska, Monika Aleksandra Dąbrowska, Ewelina Weronika Olszewska, Łukasz Borkowski, z Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych – Krzysztof Bednarski, Maciej Mastalerz, Piotr Ostaszewski, Olga Makowska, z Wydziału Inżynierii i Ekonomii – Edyta Pałaszewska, Jakub Wroński, Konrad Krajewski, Gabriela Bocińska, Roman Beloussov, Klaudia Stałanowska. Rektorzy wręczyli wyróżnionym studentom birety, a przewodnicząca Samorządu Studentów Małgorzata Banasiak pogratulowała nowo przyjętym wyboru uczelni, zadeklarowała pomoc i życzyła powodzenia na tym wyjątkowym etapie życia.

Nadszedł czas na uhonorowanie studentów za wyróżniające się wyniki w nauce. Nagrodę dla najlepszego absolwenta otrzymała Katarzyna Górska z Wydziału Inżynierii i Ekonomii (kierunek informatyka). Wyróżnienie to wręczył Mirosław Koźlakiewicz – przewodniczący Rady Uczelni.

Nagrody dla najlepszych studentów z powiatu ciechanowskiego wręczył starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz. Nagrody otrzymali: Paulina Zbirowska (średnia ocen 5,00, ekonomia), Alicja Cienkowska (średnia ocen 4,92, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Magdalena Kisielnicka (średnia ocen 4,91, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Majka Trzęsiel (średnia ocen 4,88, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Robert Zembrzuski (średnia ocen 4,89, inżynieria środowiska), Martyna Ciecierska (średnia ocen 4,88, rolnictwo).

Nagrody Prezydenta Miasta Ciechanów Krzysztofa Kosińskiego otrzymali: Katarzyna Dalecka-Żbikowska (średnia ocen 4,88, praca socjalna), Piotr Kordowski (średnia ocen 4,83, pielęgniarstwo), Wiktoria Charzyńska (średnia ocen 4,83, bezpieczeństwo wewnętrzne), Julia Antczak (średnia ocen 4,87, rolnictwo).

Nagrodę Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego otrzymał Jakub Antoniak (średnia ocen 4,84, logistyka).

Nagrodę Wójta Gminy Ciechanów otrzymała Julia Skorupka (średnia ocen 4,87, pielęgniarstwo).

Nagrodę Wójta Gminy Opinogóra Piotra Czyżyka otrzymała Katarzyna Szewczak (średnia ocen 4,83, pielęgniarstwo).

Nagrodę LG Electronics Mława otrzymał student II roku elektroniki i telekomunikacji – Aleksander Purzycki.

Po odśpiewaniu „Gaudeamus igitur” kończący uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa RP. Implikacje strategiczne wojny na Ukrainie” wygłosił rektor Uniwersytetu w Siedlcach prof. Mirosław Mikina, przedstawiając w niezwykle interesujący sposób ocenę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i jego konsekwencje dla naszego kraju, Europy Zachodniej i układu sił na świecie.