Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Logistyka i Bezpieczeństwo XXI w."

W dniu 18 maja 2023 roku w Auli im. Kom. Apoloniusza Strzeleckiego na Wydziale Nauk Technicznych i Społecznych Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie – Filii w Mławie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Logistyka i bezpieczeństwo XXI wieku.”

Konferencję patronatem objęli: Burmistrz Miasta Mława, Polskie Koleje Państwowe S.A., Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendant Powiatowy Policji w Mławie, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Mławie oraz Radio 7. Jest to już drugie tego typu wydarzenie na Wydziale Nauk Technicznych i Społecznych, które nie tylko stwarza okazję do wypełnienie misji naukowej Wydziału, lecz stanowi też element realizacji projektu „MOTIONAL” - projekt na rzecz transformacji europejskiego systemu kolejowego. Zgromadzonych gości powitała Pani Dziekan Wydziału – dr Renata Dzik. Następnie głos zabrali zgromadzeni goście: Sławomir Kowalewski - Burmistrz Miasta Mława, Rafał Zgorzelski - Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Paweł Lech - Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Artur Ryfiński - Komendant Powiatowy Policji w Mławie oraz Tomasz Maciejewski - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. W gronie prelegentów znaleźli się naukowcy i praktycy z całej Polski. Wykład inauguracyjny pt. „Współpraca nauki i biznesu” wygłosił dr Rafał Zgorzelski - Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Wśród wystąpień na szczególną uwagę zasługuje prelekcja prof. dr h. c. mult. Bogdana Nogalskiego, który poruszył zagadnienie sztucznej inteligencji w zarządzaniu. Profesor Bogdan Nogalski to jeden z największych autorytetów w dziedzinie zarządzania i organizacji nie tylko w Polsce, ale także na świecie, dlatego uwagi na temat SI i jej dominującej roli w zarządzaniu doskonale pokazały szanse i zagrożenia związane wykorzystaniem sztucznej inteligencji w tej sferze. Drugą cześć konferencji stanowił panel dyskusyjny dotyczący projektu na rzecz transformacji europejskiego systemu kolejowego „MOTIONAL” . Moderatorem tej sesji był mgr Wojciech Reszka reprezentujący Polskie Koleje Państwowe S.A. W dyskusji z ramienia zaproszonych do projektu uczelni i instytucji udział wzięli eksperci z zakresu transportu, informatyki i wdrażania badań naukowych. Trzecia sesja dotyczyła bezpieczeństwa w ujęciu interdyscyplinarnym. Poruszone zagadnienia związane były m.in. z bezpieczeństwem kolei, sytuacjami kryzysogennymi, bezpieczeństwem ludności cywilnej czy też bezpieczeństwem ekonomicznym. Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego: samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, służb mundurowych oraz firm współpracujących z Wydziałem Nauk technicznych i Społecznych w Mławie.