kandydat

informator20 21

identyfikator konf

horyzont

• Aktualizacja: 01 grudzień 2020.

Rektor:

ds@puzim.edu.pl

Poziom wiedzy uczestników XXVII Olimpiady Wiedzy Rolniczej był imponujący

logo ue

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: www.mazowieckie.ksow.pl, gdzie można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW oraz www.ksow.pl, gdzie można zarejestrować się jako Partner KSOW.

Poziom wiedzy  uczestników XXVII Olimpiady Wiedzy Rolniczej był imponujący

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w październiku br. przeprowadził XXVII Olimpiadę Wiedzy Rolniczej dla młodych rolników z Północnego Mazowsza. Inicjatywę tę zrealizowano dzięki współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Jej celem było zachęcenie młodzieży wiejskiej do pogłębiania wiedzy rolniczej, lepszego gospodarowania oraz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym tworzenia miejsc pracy dla siebie i innych.

Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą z zakresu systemów jakości żywności, optymalnego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego przez mieszkańców wsi, znaczenia bioróżnorodności w rolnictwie oraz rozwijania przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Bardzo duże uznanie organizatorów wzbudził wysoki i wyrównany poziom wiedzy młodych rolników. W ocenie jury różnice między uczestnikami były wręcz minimalne, wynosiły zaledwie 0,5-2 pkt w ogólnej ocenie poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej. Patrząc przez pryzmat wyników Olimpiady organizatorzy zauważają, że na mazowieckiej wsi pracują bardzo dobrze wykształceni, wyróżniający się rozległą wiedzą młodzi rolnicy. Są świadomi zagrożeń wynikających z produkcji wielkotowarowej, wiedzą jakich działań należy unikać, by chronić środowisko naturalne, znają zasady prowadzenia gospodarstw ekologicznych, powody dla których ochrona bioróżnorodności i produkcja żywności w ramach systemów jakości jest ważna, dostrzegają znaczenie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rzecz tworzenia miejsc pracy i rozwoju obszarów wiejskich.

Najlepsi otrzymali nagrody finansowe:

• Marcin Chmielewski za zajęcie I miejsca – 1300 zł
  • Konrad Wiśniewski za zajęcie II miejsca – 1200 zł
  • Marcin Bartczak za zajęcie III miejsca – 1100 zł
  • Łukasz Olszewski za zajęcie IV miejsca – 1000 zł
  • Andrzej Sobiecki za zajęcie V miejsca – 900 zł

Uhonorowanie najlepszych nagrodami finansowymi to efekt Umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1672 zawartej przez MODR z Województwem Mazowieckim w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021. MODR O/Poświętne w Płońsku otrzymał wsparcie w Konkursie KSOW nr 4/2020 w ramach Działania 11: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.

Nagrodami rzeczowymi za miejsca od VI do X  wyróżniono następujących uczestników:

• Rafał Ciecierski
  • Rafał Antoszewski
  • Dawid Gutkowski
  • Miłosz Burasiński
  • Szymon Sikorski

Nagrody rzeczowe ufundowali dodatkowi Partnerzy KSOW: Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Gmina Naruszewo, Zielone Mosty Narwi
z Pokrzywnicy.

Pierwsza dziesiątka najlepszych młodych rolników otrzymała również roczną prenumeratę miesięcznika „Wieś Mazowiecka”.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i życzymy sukcesów w pracy oraz udanych inicjatyw w środowisku wiejskim.

Tekst Małgorzata Najechalska